İzmir Ankara Asfaltı 32. km
Çambel Mevki No: 312, Kemalpaşa/İzmir
0541 230 50 11
Pazar Günü Kapalıyız

Çelik Ev ve Prefabrik Ev Arasındaki Farklar

Subtitle Text
AŞKAR Prefabrik ve Çelik Ev Modelleri > Faydalı Bilgiler > Çelik Ev ve Prefabrik Ev Arasındaki Farklar
Ara 15, 2020 Yayınlayan: editor Faydalı Bilgiler
çelik ev prefabrik ev
çelik ev prefabrik ev

Çelik evler taşıyıcı iskelet sisteminin daha önceden bilgisayarda tasarlanıp makinelere gönderilerek fabrikada üretildiği yapılardır. Günümüzde birçok alanda tercih edilen çelik evlerin kullanımı oldukça yaygın hale gelmiştir. Deprem kuşağında olan ülkemizde bu özelliği sayesinde tercih edilen bir yapı çeşidi olan çelik evler kullanıcılarına güvenli yaşam alanları sunmaktadır. Ayrıca hızlı bir şekilde yapılabilir oluşu fabrikada üretiliyor olması nedeniyle hata payının az olması ve çeliğin çevreye zararsız oluşu da çelik evlerin diğer avantajlarındandır.

Üretim ve uygulanma şekli açısından prefabrik konutlara benzerlik göstermesinin yanında çelik ev ve prefabrik konutların birbirinden farklı yanları bulunmaktadır.

Prefabrik yapılarda önceden fabrikada üretilmiş parçaların kullanılacağı alanda birleştirilmesiyle oluşturulan yapılardır. Üretimleri oldukça hızlı bir şekilde yapılır ve planlama bittikten çok kısa bir süre içerisinde teslim edilir. Farklı ölçülerde yapılabilir. Müşteri isteğine göre şekillendirilebilir ve ihtiyaca göre inşası bittikten sonra dahi eklemeler ya da düzenlemeler yapılabilir. Birçok alanda kullanılabilir.

Peki çelik ev ve prefabrik evler arasında ne gibi farklılıklar vardır:

  • Prefabrik evlerde kat seçeneği çok kısıtlıdır. Tek kat ya da iki kat üretilebilir. Kullanılan malzeme açısından daha yüksek binalar oluşturmak mümkün değildir. Çelik evlerdeyse çelik malzemenin yapısından kaynaklı (dayanıklı ve uzun ömürlü olması) olarak çok katlı binalar inşa etmek mümkündür.
  • Prefabrik konutlarda konutların taşıyıcı sistemini binalardaki duvar panelleri üstlenirken çelik evlerdeki taşıyıcı sistem çelik kolonlardır.
  • Prefabrik konutlar kullanım ömrü nedeniyle geçici barınma ihtiyaçları için kullanılır. Özellikle kısa sürede çözüm gerektiren durumlarda hızlı yapılabiliyor olması nedeniyle insanların geçici barınma ihtiyacını karşılamak için kullanılır. Genellikle dönemsel kullanılan yaşam alanları için tercih edilir (bağ bahçe, yazlık, şantiye binaları, wc, duş kabinleri, ofis binaları vb.) . Çelik konstrüksiyon yapılar ise kullanılan malzeme sayesinde oldukça dayanıklıdır ve kalıcı konutlarda kullanılabilir. Uzun ömürlü ve dayanıklı yapılardır. Çelik yapılarla büyük fabrika binaları, çok katlı binalar, spor salonları, büyük yapıların iskelet sistemleri yapılabilir.
  • Isı ve ses yalıtımı konusunda prefabrik konutlar çelik yapılara göre daha zayıftırlar. Çünkü çelik yapılarda mantolama işlemi çok iyi yapıldığından ses ve ısı yalıtımı üst düzeyde sağlanır. Prefabrik konutlarda iste duvar panelleri ince olduğundan çelik yapılara göre ses ve ısı yalıtımı konusunda dezavantajlıdır.
  • Uzun yıllar sağlam ve dayanıklı bir şekilde kullanılabilen çelik yapılar çok uzun yıllar bakım ve onarım istemezler. Her türlü iklim koşulunda prefabrik konutlara göre daha zor deforme olurlar. Prefabrik konutlar ise yıllar geçtikçe yıpranır ve çelik yapılara göre daha hızlı eskiyebilirler ve bakım isterler.
  • Çelik yapılar prefabrik konutlara göre daha uzun ömürlüdür. Uzun yıllar bakım yapmadan konforlu bir şekilde kullanılmaya uygun yapılardır. Prefabrik konutlar ise daha kısa ömürlü yapılardır. Zaman içerisinde kullanıma da bağlı olarak iklim şartlarından dolayı da bakım isteyebilir.
  • Çelik yapılar da prefabrik yapılar gibi sökülebilirler fakat çelik yapıların sökülmesi oldukça zahmetli bir işir. Prefabrik yapıların sökülmesi, taşınması tekrardan montajının yapılması çelik evlere göre daha kolay ve hızlıdır. Ayrıca çelik yapılar sökülürken daha çok zarar görebilir. Yapının sökülme durumunda prefabrik evlerde hasar oranı daha fazladır.
  • Prefabrik yapılar çelik yapılara göre ekonomik açıdan daha uygun yapılardır.